Skip to main content

معمولا در شرکتهای تولید کننده محصولات پزشکی یکبار مصرف بعد از اتمام فرآیند تولید و بسته بندی نیاز به استریل محصولات می باشد . این استریل باید در دمای پائین صورت پذیرد تا جلوی تخریب لوازم و بسته بندی ها گرفته شود و لذا انجام استریل با دستگاههای اتوکلاو که از طریق بخار آب در درجه حرارت حدود 150 درجه سانتیگرد و وکیوم انجام می شود برای اینکار میسر نمی باشد . بدین منظور در فرآیند استریل از گاز اتیلن اکساید ethylene oxide استفاده میشود که به این عمل استریل با گاز اتیلن اکساید گفته می شود. اتیلن اکساید گازی بی رنگ با بویی شیرین می باشد.اتیلن اکساید آتشزا وخورنده بوده و همچنین سیلندر آن تحت فشار می باشد.کپسول اتیلن اکساید باید دور از گرما و جرقه باشد. با توجه به شرایط فوق در هنگام استفاده از گاز فوق رعایت موارد ایمنی و همچنین نوع تجهیزات مورد استفاده بسیار مهم می باشد .

دستگاه استریلایزر اتیلن اکساید ساخته شده توسط شرکت پارساکارا مجموعه ای از یک عدد چمبر تمام استیل با دربهای تمام اتوماتیک پنوماتیک و یا موتوری می باشد بابت قابلیت مقاومت در برابر وکیوم به میزان 800- میلی بار را دارا بوده و آبندی دربها و جوشکاری صفحات استیل چمبر به گونه ای باشد که بتواند این میزان وکیوم و همچنین گاز خورنده و آتشزای اتیلن اکساید را تحمل نماید . چمبر استیل در سایزهای بین 2 الی 24 متر مکعب به همراه مجموعه ای از تجهیزات دیگر مانند موتور وکیوم-مبدل گاز اتیلن اکساید به بخارو یا وپرایزر -هیترها و بویلرهای تولید اّبگرم و چرخش آب- بویلر تولید بخار آب و همچنین سیستم کنترل و مانیتورینگ تمام اتوماتیک و تجهیزات ابزار دقیقی مانند سنسور رطوبت –سنسور دما – سنسور وکیوم و یا خلاء و سیستم توزین و یا لودسل عملیات مربوط به استریل محصولات مختلف را انجام می دهند .

کاربرد اتو کلاو پری وکیوم گازی

سیستم های اتو کلاو پری وکیوم ایلن اکساید  به دلیل نفوذ پذیری بسیار زیاد گاز اتیلن اکساید و همچنین دارا بودن توانایی از بین بردن باکتری ها، قارچ ها و کپک ها ، برای استریل کردن موادی که نمی توان آنها را با استفاده از حرارت استریلیزه نمود، کاربرد فراوانی دارد این گاز به منظور استریل انواع محصولات پزشکی یکبار مصرفی و انواع لوازم آزمایشگاهی مانند: باند و گاز استریل ، لباس یکبار مصرف پزشکی ، شان و گان جراحی ، نخ جراحی (نخ بخیه) ، نخ و سوزن جراحی ، سوند معده ، سرنگ یکبار مصرف و .. سایر محصولات یکبار مصرف پزشکی کاربرد دارد.

همچنین جهت استریل کتب و اسناد قدیمی و خطی می توان از این مجموعه استفاده نمود .

مشخصات فنی استریلایزر صنعتی پری وکیوم اتیلن اکساید

سیستم استریلایزر صنعتی  پری وکیوم اتیلن اکساید متشکل از تجهیزات زیر می باشد :

چمبر تمام استیل با ورق استیل 316 و ضخامت 6 میلیمتر در ابعاد 2 الی 24 متر مکعب دارای یک درب تمام اتوماتیک جهت ورود محصول و یک درب تمام اتوماتیک جهت خروج محصول استریل شده ,چمبر فوق قابلیت تحمل میزان وکیوم به اندازه حداقل 850- میلی بار را دارا می باشد.
تابلو برق و کنترل و مانیتورینگ مبتنی بر PLC و نرم افزار مانیتورینگ یا اسکادا
سیستم توزین دیجیتال به ظرفیت 150 الی 250 کیلو گرم جهت اندازه گیری وزن گاز
سیستم مبدل گاز مایع به بخار یا واپرایزر 
سیستم مبدل آب به بخار (سیستم رطوبت زنی) 
سیستم وکیوم و ایجاد خلاء در چمبر به میزان 800- میلی بار در ظرف مدت 15 دقیقه 
 سیستم تولید و گردش آبگرم به دور چمبر 
 سنسورهای ابزار دقیق جهت اندازه گیری پارامترهای دما-رطوبت و وکیوم از نوع EX
جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد استریل با گاز اتیلن اکساید اینجا کلیک نمایید.